Баъзида ич қотиши шунчалик кучли бўлиши мумкинки, йўғон ичакнинг перисталтикаси
бир неча кунда бир мартда ёки ҳатто ҳафтада бир мартда содир бўлади. Бу йўғон ичакда катта миқдордаги нажас моддасининг тўпланишига имкон беради, бу еса ичакнинг диаметри 7,5-10 см гача чўзилишига олиб келади.
Нажаснинг тўпланиши ёриқлар пайдо бўлишига олиб келади, улар орқали токсинлар қон оқимига киради ва тананинг кучли интоксикациясига олиб келади.Натижада интоксикация белгилари пайдо бўлади: кўнгил айниши, бош айланиши, қон босимининг кўтарилиши. Ёриқлар бириктирувчи тўқима билан ўсиб боради, бу 90% ҳолларда саратонга айланади.
Бундан ташқари, илгари бириктирувчи тўқималарнинг саратонга айланиш даври 5-10 йил ичида содир бўлган.
2023 ва 2024 йиллар динамикасига кўра, биз бу даврда сурункали (ойига 1-2 мартадан ортиқ) ич қотишидан тўқималарнинг малигн дегенерациясига қадар кескин камайганини сезамиз.-
Касалликнинг дастлабки босқичларида олдини олиш мумкинми?- Ха, албатта. Лекин буни одамларга тушунтириш лозим! Улар ошқозон учун таблеткаларни ичишади, ич қотиши учун ҳўқна қилишади, ирритабий ичак синдроми учун 20 йил олдинги каби воситаларни қабул қилишади ва енг афсусланарлиси шифокорлар халигача ескирган фойда бермайдиган дориларни йозиб беришади.
Ва ҳеч ким! Такрор айтаман! Ҳеч ким "Оддий" ич қотишига чалинган беморга очиқ айтилмайди:- Корнида килограмм нажасни олиб юриши ва танасини заҳарлайотганини.
- Кўп йиллар давомида оғиздан чиқадиган ёқимсиз ҳид аксида ошкозон билан боглик лигини
- 1-2 йилдан кейин саратон касаллигига чалиниш хавфи остидалигини.
Мамлакатимизда ҳанузгача қўлланилаётган ошқозон-ичак касалликларини даволаш тизими Ғарбда 15 йилдан бери тақиқланган.
Чунки дорилар сабабни даволамайди, улар фақат симптомларни юмшатади, бу еса ташхисни қийинлаштиради ва фақат нажас тўпланишига олиб келади.Шу билан бирга, лаксатифдан кейин жуда кўп нажаснинг тўсатдан чиқиши геморрой ва ректал пролапсага олиб келади.
Бу шафқатсиз доира бўлиб чиқади: препарат ич қотиши билан ёрдам беради, аммо бу тўғри ичак ва ануснинг шикастланишига олиб келади.- Аммо умуман ҳеч нарса қилмасангиз нима бўлади?— Агар юқорида тавсифланган барча шартлар узоқ вақт давомида еътиборга олинмаса, ҳаёт учун хавфли асоратлар ва бирга келадиган патологиялар ривожланади
. Аллергия ва ректумнинг варикоз томирлари туфайли шиш пайдо бўлишидан Марказий асаб тизимининг прогрессив касалликлари, оддий семиришдан ва диабетгача олиб келиши мумкин.Натижада, енг яхши ҳолатда, ногиронлик ва ҳаёт сифатининг жиддий ёмонлашиши.